مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :رونمایی از موسوعه السنة النبوية در زیمبابوه
صفحه اصلی » پژوهشگاه مطالعات تقریبی 

رونمایی از موسوعه السنة النبوية در زیمبابوه


1395/10/12

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، موسوعه السنة النبویة اثر پژوهشگاه مطالعات تقریبی و حاوی احادیث مشترک مذاهب اسلامی درباره سیره پیامبر است، که در این مراسم رونمایی شد.

حجت الاسلام والمسلمین "محمد حسین مختاری" رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی توجه به وحدت اسلامی را از راهبردهای اساسی برای امت اسلامی برشمرد و با اشاره به مبانی قرآنی وحدت گفت: همچنانکه قران کریم می فرماید " واعتصموا بحبل الله جميعاً ولاتفرقوا" همه باید بر ریسمان الهی چنگ بزنیم و از تفرقه بپرهیزیم.
وی افزود:همگان باید زیر سایه اسلام، پیامبر(ص) و قرآن گرد هم بیاییم و با تکیه بر مشترکات، به وحدت برسیم.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی گفت: مشترکات بین مذاهب اسلامی بسیار زیاد و نقاط افتراق بسیار کم است، اما عده ای صرفا به اختلافات دامن می زنند و در سطح جهان اسلام فتنه انگیزی می کنند.

وی از پدیده شوم تکفیر و افراط گرایی به عنوان بلای جان جامعه اسلامی یادکرد و گفت: در دهه های اخیر، شاهد رشد روزافزون اسلام در نقاط مختلف جهان بوده ایم و پدیده افراط گرایی و تکفیر، با هدف جلوگیری از رشد اسلام ایجاد شده است و تلاش دارد تا نسبت به اسلام نفرت ایجاد کند.

حجت الاسلام والمسلمین مختاری در ادامه به توجه ویژه جمهوری اسلامی ایران به مقوله وحدت اشاره و خاطر نشان کرد: در ایران ، نهاد مجمع تقریب مذاهب اسلامی رسما مناسبات مربوط به وحدت اسلامی را در سطح کشور، منطقه و جهان دنبال می کند و با توجه به تأکیدات امام و رهبر معظم انقلاب، شاهد سطح وسیعی از همدلی و برادری میان مردم ایران از ادیان، مذاهب و قومیت های گوناگون هستیم.

وی گفت: ایران از کشورهایی است که پیروان همه ادیان و مذاهب در آن آزادانه فعالیت دارند و در مهمترین نهادهای تصمیم گیری و قانونگذاری کشور راه می یابند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی به موسوعه السنة النبویه که به همت این پژوهشگاه تدوین و گردآوری شده است، اشاره کرد و گفت: در این موسوعه، احادیث مشترک شیعه و سنی در خصوص سیره و سنت پیامبر(ص) گردآوری شده است و همین موسوعه، یکی از نشانه های اهتمام جمهوری اسلام ایران به مقوله وحدت اسلامی است؛  زیرا در این موسوعه تلاش شده است تا به صورت عادلانه، نگاه کرده و رویکرد همه مذاهب را گزارش دهد.

کارگاه آموزشی وحدت اسلامی که به همت پژوهشگاه مطالعات تقریبی(وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی) و هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه برگزار شد، 30 نفر از شیوخ شیعه، سنی و صوفی شرکت کردند و حجت الاسلام "یحیی جهانگیری" دانش آموخته حوزه علمیه قم و از مبلغان فعال در عرصه بین الملل در این دوره آموزشی به تدریس مبانی وحدت اسلامی اهتمام داشت.

مهمترین موضوعات و محورهایی که از سوی حجت الاسلام جهانگیری مطرح شد عبارت بودند از: مبانی و مشترکات وحدت پیامبر در منابع فریقین ، مشترکات مذاهب فقهی اسلامی، اهل بیت در صحاح سته ، خطر جریان های تکفیری و آشنایی با پیشگامان جریان های تکفیری.

[ دفعات بازدید: 272]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی