مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :رونمایی ازموسوعه السنة النبوية دراختتامیه کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی وحدت اسلامی/پیام آیت الله اراکی به کارگاه آموزشی مبانی وحدت اسلامی
صفحه اصلی » پژوهشگاه مطالعات تقریبی 

رونمایی ازموسوعه السنة النبوية دراختتامیه کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی وحدت اسلامی/پیام آیت الله اراکی به کارگاه آموزشی مبانی وحدت اسلامی


1395/10/13

آئین اختتامیه کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی وحدت اسلامی روز شنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی، وزیر فرهنگ زیمبابوه و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، در این مراسم ابتدا پیام آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب قرائت شد.
متن پیام آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به کارگاه آموزشی مبانی وحدت اسلامی در حراره، پایتخت زیمبابوه، که توسط حجت الاسلام و المسلمین مختاری در این کارگاه قرائت شد، بدین شرح است:
 
«إن هذه امتکم امة واحدة و أنا ربکم فاعبدون»
امتی که خداوند را عبادت می کند، نمی تواند چیزی جز امت واحده ای باشد که سر تسلیم در برابر خدا فرود آورده است؛ و تسلیم شدن در برابر خدا، همان هویت امت مسلمان است. همانگونه که خداوند سبحان فرموده است: «ملة أبیکم ابراهیم هو سمّاکم المسلمین من قبل» و در دعای حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل (ع) که خانه خدا را بنا می کردند نیز آمده است: «ربنا و اجعلنا مسلمین لک و من ذریتنا امة مسلمة لک».
 
خداوند متعال مسلمانان را به وحدت و دوری از تفرقه امر فرموده است: «ولا تکونوا من المشرکین، من الذین فرقوا دینهم و کانوا شیعا» و همچنین می فرماید: «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا»؛ خداوند متعال حتی پیروان همه ادیان آسمانی را نیز به وحدت و دوری از تفرقه فراخوانده و فرموده است: «قل یا أهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم ألا نعبد إلا الله».
 
خداوند متعال در قرآن کریم تأکید کرده است که همه پیامبران یک رسالت واحد را میان امت ها در روی زمین ابلاغ کرده اند: «شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا والذی أوحینا إلیک و ما وصینا به ابراهیم و موسی و عیسی أن أقیموا الدین و لاتتفرقوا فیه».
 
از این رو، بر همه مسلمانان بلکه بر پیروان همه ادیان آسمانی واجب و ضروری است که بر اساس وحدت کلمه که عبادت خدای واحد است، گرد هم جمع شوند، زیرا در این صورت امت واحده ای خواهند شد که خداوند را عبادت می کنند و به هیچ چیز شرک نمی ورزند، در این هنگام خداوند ترس آنان را تبدیل به امنیت و آرامش کرده و دل های آنان را با هم نزدیک می کند و تبدیل به برادرانی برای یکدیگر می شوند که در کارها با یکدیگر همکاری کرده و در مسیر سعادت، آسایش و امنیت بشریت، به یکدیگر کمک می رسانند.
 
نیروهای شرور استکباری نمی خواهند بشریت روی آسایش و امنیت را ببیند چرا که این امر موجب اتحاد امت ها و ملت ها شده و باعث می شود که آنان یکپارچه در برابر شر و استکبار و استبداد ایستادگی کنند و دست مستکبران و کسانی که با سرنوشت ملت ها بازی کرده و ثروت و دارایی آنان را به غارت می برند، را قطع کنند.
 
گروه های تروریستی که در دنیای امروز دست به کشتار و آوارگی مردم جهان و تخریب تمدن ها می زنند، به ویژه در لیبی، نیجریه، سومالی، سوریه و عراق، همگی ساخته و پرداخته قدرت های استکباری هستند که همه ما آنها را می شناسیم. قدرتهایی که در سرزمین های ما از افغانستان و عراق گرفته تا سوریه، لیبی، یمن و سایر کشورهای اسلامی که روزی در امنیت و آرامش به سر می بردند، جنگ به پا کردند؛ سپس گروه های تروریستی که به وسیله ایالات متحده آمریکا و انگلیس و سایر قدرت های شرور جهان به وجود آمده اند، به این کشورها پا گذاشتند و برخی از قدرت های هم پیمان استکبار نیز در این کشورها از آنان حمایت کردند، در نتیجه فساد، این سرزمین ها را فرا گرفت و فرهنگ تفرقه و دشمنی میان مسلمانان انتشار یافت. آنگاه اکثریت مسلمانان تکفیر شدند و حکم مهدور الدم بودن آنان و جواز تخریب مساجد و آوارگی آنان از سرزمینشان صادر شد.
 
مهمترین وظیفه مسلمانان و پیروان تمام ادیان الهی حفظ وحدت صفوف و ایستادگی در برابر تجاوز تکفیری ها و کسانی است که دست به تفرقه و کشتار مردم بی گناه و آوارگی مردم از سرزمین هایشان می زنند.
 
تمام اعضا و همراهان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سراسر جهان، برای کمک به دستان خیّری که به منظور ایجاد صلح و امنیت در هر نقطه از جهان دراز است، آمادگی خود را اعلام می دارند و از تمام پروژه ها و طرح هایی که در جهت نزدیک کردن ملت ها ارائه می شود، حمایت می کنند. این مجمع همچنین از تلاش های برگزار کنندگان این کنفرانس بین المللی با برکت تشکر و تقدیر می نماید و برای دست اندرکاران این کنفرانس، موفقیت کامل در راه رسیدن به وحدت و تقریب را از خداوند متعال خواستار است.
 
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
محسن اراکی
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
 
سپس حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی  توجه به وحدت اسلامی را از راهبردهای اساسی برای امت اسلامی برشمرد و با اشاره به مبانی قرآنی وحدت گفت: همچنانکه قران کریم می فرماید " واعتصموا بحبل الله جميعاً ولاتفرقوا" همه باید بر ریسمان الهی چنگ بزنیم و از تفرقه بپرهیزیم. وی افزود:همگان باید زیر سایه اسلام، پیامبر(ص) و قرآن گرد هم بیاییم و با تکیه بر مشترکات، به وحدت برسیم.
متن سخنرانی دکتر مختاری به شرح ذیل است

پدیدۀ شوم تکفیر از جمله چالش های مهم در جهان اسلام است که از زمان امير المومنين(ع) و از سوی خوارج  آغاز و به جريانهاى تكفيرى عصر ما رسیده است.
اینچنین است که گروه های تكفيرى جهان اسلام را که بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و انسجام نیاز دارد با چالش های متعدد مواجه کرده و همچون اسلاف خود، به‏جاى مبارزه با دشمنان قسم‏خورده‏ى اسلام، بذر تكفير را در جهان اسلام مى‏پراكنند و قواى مسلمين را تحليل مى‏برند.
از این رو جريان‏هاى‏ تكفيرى‏ خطرناك‏ترين پديده‏هايى‏اند كه امت اسلام به خود ديده است. پديده تكفيربا ایجاد فتنه در ميان امت اسلامى ، چالش‏هاى عظيم سياسى، اجتماعى اقتصادى، فرهنگى منبعث از عملکرد این گروه های تروریستی، مقولۀ صلح، وحدت، امنيت و پيشرفت را به شدت تهدید کرده است.
ظهور گروه‏هاى وحشت و ارهاب؛ همچون داعش، جبهة النصره‏،  القاعده، سپاه صحابه، جند الله، طالبان، جيش العدل، ‏ و ... كه وحشت و ترور را سرلوحه كار خود قرار داده‏اند، تبعات  بسیار ناگوار در ایجاد خدشه علیه جهان اسلام و مسلمانان در سراسر جهان و ترویج اسلام هراسی به همراه داشته است.
حال با توجه به رخنۀ روز افزون گروه های تکفیری در ممالک اسلامی، بر همه مسلمانان لازم است راه‏هاى مقابله با آن را در پيش گرفته ودر راستای تحقق وحدت امت اسلامی، اين جریانات و گرو ه ها  را ريشه كن نمايند که در اين راستا بالا بردن سطح آگاهى مسلمانان، ترويج تفكر وحدت‏، توسط علما در بين اقشار مردم و نیز مقابله سخت افزاری و نظامی در جهت نابودی کامل این گروه های تروریستی تکفیری مى‏تواند تأثير زيادى داشته باشد.
اسلام هراسان؛ تکفیریون؛ دو روی یک سکه
باید تأکید کرد خدمات متقابل اسلام هراسان و تكفيريون ؛[1]در راستای  نشان دادن چهره‏اى خشن و غيرانسانى و پرخاشگر از اسلام، که از ديرباز جزو تئورى و نقشه‏ى راه كشورهاى استعمارگر بوده است. منحصر شده است.
اینگونه است که در  پیوند با نوع ارتباط داعش با رژیم اسرائیل و قدرت های غربی، «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا اعلام کرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) نقش داشتند و در عملیاتی با نام «لانه زنبور»، گروه داعش را تشکیل دادند.[2]
بنابراین سياست‏هاى اسلام هراسى‏ و محكوم كردن مسلمانان به عنوان تروريست، نتيجه فعاليت های گروه های تروریستی تکفیری است كه اين بهانه را در اختيار آمريكا قرار داد و ايالات متحده نيز با توجه به توان نظامى و رسانه‏اى خود، از اين ابزار براى رسيدن به منافعش بهره كافى برد.
حال با وجود دشمنان مشترك امت اسلامی هم­چون آمريكا و اسرائيل و گسترش موج اسلام ستيزى و اسلام هراسى‏ در غرب، ضرورت تقویت هم‏گرايى و تقريب ملل مسلمان بیش از پیش نمایان می شود، به ویژه آنکه بدانیم همه گروه‌هایی که برایجاد تفرقه وتشتت در صفوف مسلمین اصرار  می‌ورزند وبا سلاح تکفیر به آتش فتنه وتفرقه در میان مسلمانان دامن مي زنندبه صورت مستقیم در موفقیت معاندان اسلام در ایجاد اسلام هراسی شریک هستند . بلکه طرح اساسی غرب برای ایجاد حس اسلام هراسی استفاده از روش هویت علیه هویت بوده است یعنی راه اندازی گروه هایی که به ظاهر هم مسلک با مسلمانان هستند تا توسط آنان ریشه اسلام را بزنند و گروه های تکفیری دقیقا ابزار دست غرب برای ترویج پدیده اسلام هراسی هستند.
راهبردها و راهکارهای وحدت
1.شناخت نقاط مشترک مذاهب اسلامی و توسعۀ آن
نقاط مشترک فراوانی میان مذاهب اسلامی وجود دارد می توان گفت بالای نود و پنج درصد مشترکات در مذاهب اسلامی وجود دارد. بر همۀ ما به عنوان عالمان اسلامی لازم است بر آن مشترکات تاکید کنیم و از برجسته سازی نقاط اختلاف که بسیار اندک است پرهیز کنیم تا دشمنان سوء استفاده نکنند و این کاری است که در پژوهشگاه مطالعات تقریبی عملا در حال انجام است
2.حل اختلافات از طریق گفتگو در مسائل مختلف عقیدتی و فقهی
وظیفۀ شرعی و دینی است که ما گردهم آییم و گفتگوهایی در مسائل مختلف داشته باشیم و وحدت همه جانبه در میان مسلمانان ایجاد گردد.
3.هوشیاری در برابر توطئه های دشمنان
امروز در زمانی زندگی می کنیم که قدرت های بزرگ و مستکبر به دنبال هجمه به اصل اسلام هستند و می خواهند اسلام را تضعیف کنند و جلوی گرایش به اسلام را در میان جامعه به ویژه نسل جوان بگیرند. دائم به دنبال ایجاد اختلاف و شکاف میان مسلمانان هستند و می خواهند با راه اندازی دعوا و اختلاف به منافع خودشان دست پیدا کنند
4. اهتمام علمای مذاهب اسلامی به ترویج شیوه اعتدال و میانه روی
همواره تفسیرهای افراطی و خشن از متون دینی برای جامعه مشکلاتی می آفریند و امروزه ما مبتلا به گروه های افراطی و تکفیری هستیم که تحمل نظرات دیگران را ندارند و آنچه خود با فکر قاصر و غیر معقول خویش می پندارند می خواهند بر دیگران تحمیل کنند و این بر خلاف سیرۀ پیغمبر اکرم است. چون اسلام دین رحمت و عطوفت است و پیامبر شخصیت رحمانی است و خشونت و کشتار و تکفیر در سنت پیغمبر راهی ندارد. اسلام دین عقلانیت است و با بدعت و خرافات مخالف است با تحجر و غفلت و جهالت مخالفت دارد. اسلام دین وحدت است اشداء علی الکفار رحماء بینهم. و با تفرقه افکنی مخالف است. در آیه شریفه می خوانیم و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا
مقصود از حبل الله بر اساس روایات دین اسلام است. و همۀ ما وظیفه داریم گرد محور اسلام جمع شویم.
در این مراسم همچنین از موسوعه عظیم «السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه» که از سوی پژوهشگاه مطالعات تقریبی گردآوری شده رونمایی شد.

[ دفعات بازدید: 368]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی