مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :متکی در دیدار با هیأتی از مؤسسه تحصیلات عالی حکمت افغانستان: از ویژگیهای مهم مردم افغانستان بیگانه ستیزی و غیرت دینی است/ما با افغانستان منافع و نگرانیهای مشترک داریم
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

متکی در دیدار با هیأتی از مؤسسه تحصیلات عالی حکمت افغانستان: از ویژگیهای مهم مردم افغانستان بیگانه ستیزی و غیرت دینی است/ما با افغانستان منافع و نگرانیهای مشترک داریم


1395/10/14

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، " دکتر منوچهر متکی" در این دیدار با بیان مشترکات بین ایران و افغانستان به ذکر خاطرات خود از این کشور پرداخت و گفت: از ویژگیهای مهم مردم افغانستان بیگانه ستیزی و دیگری تعصب و غیرت دینی است؛ هیچ بیگانه ای تحمل اقامت طولانی در افغانستان را نخواهد داشت.

وی در ادامه به بیان فعالیتهای گروههای تروریستی در تخریب چهره اسلام پرداخت و گفت: در شش، هفت سال اخیر دشمنان سعی کرده اند تا چهره ای منفی از اسلام ارائه دهند و چهره حقیقی آن که گذشت و عطوفت و رحمت است را مخدوش کنند؛ تصویری که در طی این سالیان از اسلام ارائه شده است؛ به راحتی قابل دفاع نیست.

متکی افزود: طرحهای آمریکا، سناریو اسرائیل، دلارهای نفتی برخی کشورهای منطقه و آموزشهای برخی از حوزه های دینی،دست به دست هم دادند تا این تصویر اشتباه از اسلام ایجاد شود و جهان اسلام را به آتش بکشند؛ امروز با روی کار آمدن ترامپ که از ابتدا گفته بود مسلمانان را از آمریکا بیرون می رانم، در می یابیم که آمریکا علاوه بر همه ستیزه هایی که با مسلمانان داشته است، این بار می خواهد برنامه ریزی شده تر عمل کند، بنابراین روشنفکران باید بیدار شوند و گرنه با این وضعیت نمی توانیم جوانان را در اسلام نگه داریم.

منوچهر متکی سپس به بیان مسائلی در مورد چگونگی شکل گیری گروههای تروریستی از جمله داعش و القاعده در سوریه و مصر و یمن و تونس و لیبی و ... پرداخت و گفت: باید با همفکری یکدیگر به راههای خوبی برای مقابله با آنها برسیم.

وی افزود: داعش در بعد نظامی و افراطی گری روزی تمام می شود، اما تکلیف دهها هزار نفری که از آسیای مرکزی در یک اعوجاج فکری به اینها گرویدند چه می شود؟ اینجاست که پاک کردن اندیشه غلط تکفیری از ذهن این دهها هزار نفر کار بزرگ علمایی را می طلبد.

دکتر منوچهر متکی در بخشی از سخنان خود گفت: عربستان مبلغ اسلامی بود که هفتاد سال پیش برای آمریکا و غرب بی خطر بود اما امروز خود رادیو فرانسه می گوید، باید ریشه تروریسم را که در وهابیت است بخشکانیم.

وی با بیان اینکه ما منافع مشترک و نگرانیهای مشترک داریم و در یک جنگ نابرابر قرار گرفته ایم؛ خطاب به رئیس مؤسسه حکمت گفت که دیداری از دانشگاه مذاهب در ایران داشته باشند و با هم به بحث و تبادل نظر بنشینند؛ متکی تأکید کرد که ما می توانیم با اندیشمندان افغانستانی همکاریهای خوبی داشته باشیم.

معاون بین الملل مجمع تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: در افغانستان باید یک نهضت فکری شکل بگیرد که بهترین جایگاه برای آن دانشگاهها هستند؛ وی تأکید کرد که خود افغانها باید برای مقابله با دشمنانی که در کشورشان نفوذ کرده اند، به پا خیزند.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین "سید موسی موسوی" قائم مقام دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، ضمن خیر مقدم به هیأت افغانی گفت: الفت و برادری که بین برادران شیعه و سنی در افغانستان است، کمتر جایی دیده می شود؛ دشمن نتوانست از این طریق در افغانستان نفوذ کند، بیشتر فتنه ها در این کشور در بستر عشیره ای و قبلیه ای جلوه پیدا کرد و افغانها از نفوذ وهابیت در کشورشان جلوگیری کردند و در این کشور جنگ مذهبی شکل نگرفت.

وی با بیان اینکه در تلاش برای ایجاد شعبه ای از مجمع تقریب مذاهب در افغانستان هستیم، افزود: از اهداف امام خمینی(ره) این بود که همه مسلمانان را در صف واحد بگنجاند و جایگاه از دست رفته آنان را بازگرداند؛ فتنه گران علم و ایمان ندارند، لذا ما باید جوانان را به سلاح علم و ایمان مجهز کنیم.

موسوی ابراز امیدواری کرد که در سفر این هیأت افغانی، تفاهم نامه های خوبی در زمینه های علمی و فرهنگی بین دو کشور به امضا برسد.

یکی از اعضای هیأت افغانی هم از حمایت همیشگی ایران از کشورش قدردانی کرد و خواستار همکاری بیشتر و همه جانبه علمی و فرهنگی ایران با ایالت بادغیس افغانستان شد.

هیأت افغانی در پایان، نامه ای را که برای همکاری دانشگاه مذاهب ایران و مؤسسه تحصیلات عالیه حکمت ولایت بادغیس، خطاب به "آیت الله شیخ محسن اراکی" دبیر کل مجمع بین المللی تقریب مذاهب نوشته بودند، تحویل "دکتر منوچهر متکی" معاون بین الملل مجمع دادند.
 
تهیه و تنظیم خبر: زهرا غلامی

[ دفعات بازدید: 237]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی