مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :سفیر سابق ایران در الجزایر و تونس:«اهميت ايران در منطقه»، تبديل به «قدرت كاربردي» شده است
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

سفیر سابق ایران در الجزایر و تونس:«اهميت ايران در منطقه»، تبديل به «قدرت كاربردي» شده است


1396/08/06

"دکتر محمود محمدی" سفیر سابق ایران در کشورهای الجزایر و تونس و سخنگوی اسبق وزارت خارجه با حضور در غرفه خبرگزاری تقریب در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها به سؤالات این خبرگزاری در ارتباط با دیپلماسی ایران در شرایط کنونی منطقه پاسخ گفت.
 
وی در ابتدا به تشریح وضعیت کنونی منطقه پرداخت و گفت: منطقه همچنان در مسیر بحران و تحول و تغییر قرار دارد، روند این بحران تا اندازه ای مهار شده است، اما توطئه های پیرامونی و برنامه های سیاسی امنیتی به قوت خود باقی است؛ داعش به عنوان یک جریان فکری سازمان یافته در منطقه تقریبا سرکوب شده، اما تفکر و ایدوئولوژی آن هنوز مهار نشده است.
 
دکتر محمدی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی در امنیت سازی منطقه و سرکوب داعش ایفا کرد؛ صیانت از شرایط کنونی از جمله مسائل مهمی است که لازم است کشورهای منطقه به آن توجه داشته باشند؛ باید مسؤولیت پذیری جمعی بین کشورهای قربانی خشونت در منطقه ایجاد شود و برای بحرانهای پیش رو برنامه ریزی کنند.
 
وی با بیان اینکه اهمیت ایران به عنوان یک کشور مهم در منطقه، تبدیل به قدرت شده است، گفت:ما با هدف قرار دادن داعش در منطقه و حضور داوطلبانه نیروهای سپاه برای امنیت سازی توانستیم تبدیل به قدرت شویم و راهبرد سیاسی ما در منطقه موفق بوده است؛ برنامه ریزی برای همکاریهای جمعی برای برقراری صلح و امنیت در منطقه و نهادینه کردن این همکاریها وظیفه سیاست خارجی ماست.
 
سفیر سابق ایران در الجزایر و تونس با اشاره به اینکه، شرایط کنونی منطقه نیازمند اتخاذ راهبرد جدید یعنی تبدیل «اهمیت» به «قدرت» است، اظهار داشت:این راهبرد می تواند راهبرد پویایی در منطقه باشد و به پیمان همکاریهای جمعی منجر شود.
 
وی با بیان اینکه ایران می تواند در حفظ منافع کشورهای منطقه در برابر تهدیدهای فرامنطقه ای پیشگام باشد،گفت:نام ایران با برجام بیشتر در افکار عمومی جهان مطرح شد و فصل جدیدی از حضور و جایگاه کشورمان در جهان مطرح شد که باید از این جایگاه استفاده کرد.
 
دکتر محمدی در پاسخ به سؤالی پیرامون دیپلماسی تقریب و توصیه رهبری به این امر گفت: وجود مقام معظم رهبری نقطه قدرت جهان اسلام و جمهوری اسلامی ایران است، دیدگاهی که ایشان در زمینه انسجام و وحدت و همبستگی بین مسلمانان و دفاع از حقوق مسلمانان و امنیت اسلام دارند؛ می تواند مبنایی برای آگاهی بخشی به ملت منطقه باشد.
 
وی ادامه داد: استراتژی رهبر انقلاب شرایط منطقه را تغییر داد و اگر حمایت ایشان از وحدت و انسجام در منطقه نبود، سرنوشت ملتهای منطقه امروز متفاوت بود و تفکر داعش کل منطقه را تهدید می کرد؛ لازم است دیپلماسی رسانه ای و پارلمانی ما بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا ملتهای منطقه به دیدگاه های رهبری در این زمینه پی ببرند.
 
دکتر محمدی با بیان اینکه دیپلماسی عمومی نقش مهمی در نزدیکی مردم منطقه به یکدیگر دارد، گفت:خبرگزاری تقریب و سازمان های مردم نهاد و دیگر نهادهای فعال در زمینه وحدت، می توانند استراتژی وحدت و تقریب بین مذاهب را تقویت کنند.
 
وی افزود: خبرگزاری تقریب در چارچوب اهداف مقدسی که دنبال می کند، می تواند با برگزاری همایشها و سمینارها و گفتگو با شخصیتهای بارز جهان اسلام، به نقطه قوت دیپلماسی تقریب عینیت بخشد.

[ دفعات بازدید: 115]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی