مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :مهمترین اقدام در دوران «پسا داعش»، گفتگو بین نخبگان جهان اسلام، شیعه و سنی و فِرَق اسلامی است
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

مهمترین اقدام در دوران «پسا داعش»، گفتگو بین نخبگان جهان اسلام، شیعه و سنی و فِرَق اسلامی است


1396/08/07

دستمالچیان: هیچ کس تمایلی برای حمایت از آمریکا در جریان اعمال تحریم علیه ایران ندارد و این نوع تحریم ها نمی تواند اهداف آمریکا را تأمین کند.

*****احمد دستمالچیان سفیر اسبق ایران در لبنان و کارشناس ارشد مسائل سیاسی منطقه در نشست تخصصی  خبرگزاری تقریب در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها، به بیان علل اعمال فشارهای جدید آمریکا علیه حزب الله  لبنان پرداخت و گفت:حزب الله لبنان چندین دفعه دیگر و در دوره های مختلف ازجانب آمریکا تحریم شده است، ولی این دفعه کوشش آنست تا تحریم های سخت و شکننده مالی و گسترده ای را اعمال کنند و قصد دارند دامنه نفوذ حزب الله و فعالیت آن را هرچه بیشتر محدود کنند، به دلیل اینکه حزب الله گروه بسیار قوی و مبارزی است که در همه عرصه های ضد صهیونیستی و استعماری  نفوذی فوق العاده دارد، هم از نظر سیستماتیک  وهم از نظر معنوی در بین ملت های مختلف.

وی ادامه داد: این عوامل به خاطر مشی مبارزاتی و ضد صهیونیستی آنهاست و دلیل تحریم اخیر پس از شکست های متعددی است که نیروی داعش، تکفیری و مزدوران صهیونیستی و سعودی متحمل شدند.  در واقع این گروهک ها، می خواستند به نفع رژیم صهیونیستی منطقه را تجزیه کنند و حکام وابسته  را بر منطقه حاکم کنند که البته  این توطئه شکست خورد.  توطئه تکفیری داعشی این بود که روی محور مقاومت اثر بگذارند و منطقه را به آشوب بکشانند و زیرساخت های  کشورهای اسلامی را نابود کنند و منطقه را تجزیه کنند و این طرح اصلی بود که در این چند سال اتفاق افتاد.  اما شاهد بودیم که علت اصلی شکست آنها، حضور قوی محور مقاومت بود که جمهوری اسلامی ایران نیز نقش مهمی را در آن برعهده داشت و دوستان مقاومت حزب الله و عراق هم  بخش عملیاتی  این کار تشکیل می دادند که با هماهنگی های تحسین برانگیز،  این توطئه بزرگ را به شکست منجر کردند.


وی اظهار داشت: در واقع گسترش  دامنه تحریم علیه ایران و حزب الله لبنان در واکنش به این شکست سنگین صورت می گیرد،  ولی آنچه به نظر می رسد این است که تحریم در شرایط کنونی کارایی خود را از دست داده است و تنها سلاحی که قبلا می توانستند از آن استفاده کنند روز به روز کمرنگ تر شده است. می دانیم که اتحاد استکباری از هم پاشیده شده و بین اروپا، آمریکا و همچنین چین، روسیه و آمریکا اختلاف شدید وجود دارد و در این میان، هیچ کس تمایلی برای حمایت از آمریکا درجریان اعمال تحریم ها را ندارد، چون هم وضع اقتصادی خودشان خراب است و هم این تحریم را بی دلیل می دانند و الان تحریم در مورد ایران کارساز نیست. در مورد حزب الله هم  واقعیات موجود نشانگر آنست که کاملا مسلط و برتر، هم در جبهه های درون لبنان، هم در سوریه علیه نیروهای تکفیری- صهیونیستی  حضور قوی دارد و جلوی استکبار ایستاده و هم  در زمینه سیاسی، نظامی، امنیتی و مالی از همه گروهها علیه رژیم صهیونیستی، حمایت همه جانبه می کند و این  حمایت را یک وظیفه شرعی خود می داند.

دستمالچیان در رابطه با شرایط دوران پسا داعش  خاطر نشان کرد: به طور کلی ما چند موج  را در رابطه با بحران اخیر منطقه شاهد بودیم ، اولا: موج جنگ های  نیابتی که تکفیری ها به نیابت از آمریکا و محافل صهیونیستی علیه مسلمانان منطقه جنگیدند  و ازنظر نظامی شکست خوردند.


ثانیا: حرکت صهیونیستی برای تحریک اقلیت ها که برای تجزیه کشورهای مسلمان  به اجرا درآمده  است. صهیونیست ها از این طریق می کوشند تا  کشورهای منطقه را تجزیه کنند و دوم اینکه  درعرصه امنیتی و سیاسی در صددند تا با  استفاده از نوعی همسان سازی، مشروعیتی را برای خود دست و پا کنند.  به هرترتیب  کلید این توطئه دراقلیم کردستان عراق زده شد، اما با همت بسیار بالای نیروهای عراقی و هماهنگی با جمهوری اسلامی ایران ودولت ترکیه، شهر نفت خیز کرکوک تحت سیطره دولت مرکزی عراق قرار گرفت و مقدمات بازگشت آن به شرایط قبل از برگزاری همه پرسی، فراهم گردید. چراکه  کرکوک برای آن ها نقش  کلیدی داشت.  واما  اگرچه داعش از نظر نظامی تمام شده است، ولی پس لرزه های آن باید با حساسیت بررسی شود. برخی از هسته های باقی مانده داعش در سطوح فکری و عقیدتی و یا در صحنه عمل یارگیری می کنند و نیروهای خود را سازماندهی می نمایند.


 به نظر می رسد، مهمترین اقدام  در دوران پسا داعش، گفتگو بین نخبگان جهان اسلام  شیعه و سنی و فرق اسلامی است و تفکر متعصب خشک داعشی الان در حال شکست است و با روشن شدن چهره ناب اسلام محمدی از طریق گفتگو، می توانیم علیرغم  بلوای رژیم صهیونیستی،  ایفای نقش کنیم و در این میان بیشترین نقش به علمای اسلام تعلق دارد.


وی ضمن تشریح جایگاه مجمع جهانی تقریب در ایجاد تقریب گفت: مجمع جهانی تقریب  در این راستا باید نقش حساسی ایفا کند،  چنانکه از اسم آن نیز مشخص است، باید بین فِرَق مختلف، تقریب ایجاد کند و مجمع تقریب دارای نقش ممتازی است و در این راستا، خبرگزاری تقریب به دلیل انتشار افکار تقریبی و تبیین دیدگاه های علمای اسلامی در این باره، نقش برجسته ای دارد و این مسئولیت  سنگینی است که اگر تحقق پیدا کرد، آمریکا همانند سابق هیچ غلطی نمیتواند بکند.

سفیر اسبق ایران در لبنان افزود: با این همه، در حال حاضر شاهد شکل گیری توطئه بزرگی در عربستان سعودی هستیم  که در قالب اصلاح فرهنگی و با ارائه طرح هایی تحت عنوان اسلام  اعتدال و میانه  در حال اجراست ؛ توطئه ای که بسیارعوام فریبانه است و می خواهد اسلام آمریکایی را ترویج کند.  در حقیقت پادشاهی عربستان سعی دارد با کمک متفکرین آمریکایی، اسلام کاملا آمریکایی را مطرح کند که باید سریعاً با کمک امت جهان اسلام نسبت به این توطئه مقابله شود و این شِمای کلی پسا داعش است و آنچه مهم است در این دوران، اتحاد، همدلی در چارچوب دیالوگ نخبگان اسلامی است، زیرا  زخم های عمیقی که نیروهای تکفیری برجا گذاشته اند  باید با فرمایشات علمای اسلام، التیام پیدا کند.

وی ادامه داد: لبنان کشور طوایف و فِرَق است. دراین سرزمین کوچک، بیش از 17 مذهب باهم همزیستی مسالمت آمیز دارند و لبنان صحنه زیبایی است از همزیستی مشترک و بهترین تجربه را دوستان حزب الله در پوشش محور مقاومت به جا گذاشته است.محور مقاومت شامل تمام احزاب و فرق اسلامی و غیر اسلامی است و محور مقاومت شامل سنی، مسیحی، ارمنی و تمام فرق می شود.


طوائف به رهبری سید حسن نصرالله توانسته اند تجربه موفقی را برجا بگذارد و سالیان درازی است که ( از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران) این مجموعه مشغول فعالیت است.  تجربه موفق دیگر در لبنان تشکیل (تجمع علمای مسلمان) است که علمای شیعه و سنی در یک چارچوب مشترک تجمع را تشکیل دادند و با برنامه های مشترک هنوز هم فعالیت می کنند.لبنان جای خوبی است برای همزیستی  مشترک و هسته اول تقریب مذاهب است و از چند جهت مورد توجه است: 1- بحث مقاومت  2- تعدد طوایفی است با گرایشات مختلف و اینها سالیان درازی است که  در کنار هم زندگی می کنند و ادغام اجتماعی در کنار هم صورت گرفته است  و اولین سمینار علمایی اسلامی در بیروت برگزار می گردد.


وی در پایان اضافه  کرد: در دوران پسا داعش نباید نگران حرکت های نظامی باشیم، چون آنها شکست خورده اند و بیشتر ازاین نخواهند توانست دراین عرصه اقدامی را صورت دهند و مهمتر از آن بعد فرهنگی و فکری وایدئولوژیک است و باید حساس بود، چون داعش هنوز از نظر تفکر داعشی و ایدئولوژیکی از بین نرفته است.


محور اصلی، فرهنگ و فکر ایدئولوژیک است که می تواند ملت های اسلامی را دور هم جمع کند و تمرکز اسلامی را روی این محور قرار دهد وسازماندهی کند وحرکت فکری ایدئولوژیکی در جهان اسلام باید از طریق سازمانهای مردمی،علمایی،فکری، مطبوعاتی و رسانه ای، نهادینه و سازماندهی شود همسو با خط ناب اسلامی؛ و بر این امر تاکید شود که  فرقی بین جهان اهل سنت و شیعه نیست و کتاب و پیامبر ما یکی است؛  باید روی این محور کار شود.

[ دفعات بازدید: 208]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی