مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :همایش بین‌المللی «هنجارهای اسلامی و حل اختلافات متقابل» در اسلام آباد برگزار شد
صفحه اصلی » جهان اسلام 

همایش بین‌المللی «هنجارهای اسلامی و حل اختلافات متقابل» در اسلام آباد برگزار شد


1396/08/08

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، همایش بین المللی درباره ارتقای هنجارها و اخلاقیات اسلامی برای حل اختلافات و ایجاد وحدت برای رفاه عمومی، روز گذشته در دانشگاه «علامه اقبال» در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.

در این همایش شخصیت‌های برجسته مسلمان از پاکستان و دیگر کشورها حضور داشتند که از جمله آن‌ها پروفسور دکتر محمد یاسین مظهر صدیقی، دکتر عبید الله فهد فالحی از هند، پروفسور دکتر فاطر رحمان قریشی از سودان، دکتر عبدالحمید از الجزایر و دکتر محمد حافظ از انگلیس بودند.

 این گردهمایی توسط گروه مطالعات عربی و اسلامی دانشگاه ترتیب داده شده بود؛ شرکت کنندگان در این رویداد را محققان دانشگاهی و دانشجویان دکترا از کشورهای مختلف تشکیل می‌دادند.

دکتر شاهد صدیقی استاد دانشگاه طی سخنانی گفت: دانشگاه با برگزاری این همایش مسؤولیت‌های جامعه شناسی خود را در قبال آموزش نیازهای اساسی زندگی در محیط صلح آمیز و بدون تفرقه به دانشجویان انجام می‌دهد؛ ما همچنین قصد داریم با اسلام از آموزه‌های قرآن مجید و سیره نبوی، صلح و همدلی را به جوانان بیآموزیم.

وی افزود: مؤسسات آموزشی وظیفه دارند گرایش‌های افراط‌گرایی را در دانشجویان از بین ببرند و آن‌ها را برای احترام گذاشتن به دیگران آماده سازند؛ وجود دیدگاه‌های متنوع در جامعه، در صورتی که با شیوه‌ای مثبت و سالم با آن‌ها برخورد شود به امری زیبا تبدیل خواهند شد؛ اختلاف نظر در مورد هر موضوعی باید به شیوه مطلوبی حل و فصل شود.

دکتر صدیقی در ادامه گفت: ما براین باور هستیم که افراط‌گرایی و گرایش به تحمیل عقیده دینی با زور و فشار برای جامعه مضر است؛ در همین راستا نیز فرهنگ تحقیقاتی در کشور ترویج داده شده تا به مشکلات اجتماعی اقتصادی ناشی از این مسئله پرداخته شود.

دکتر محمدیاسین نیز در سخنرانی آغازین همایش بر استفاده از آموزهای اسلامی برای حل اختلافات در زندگی اجتماعی، مذهبی و سیاسی تأکید کرد؛ وی احادیث متنوعی را در رابطه با دوری گزیدن از درگیری و ناآرامی در جامعه، از پیامبر اکرم (ص) نقل کرد.

وی گفت: اختلاف عقیده نباید به خشونت و خصومت تبدیل شود؛ در یک جامعه مسلمان و متمدن، به گوناگونی دیدگاه ها باید بانگاه مثبت نگریسته شود و باید نظر همه مردم مدنظر قرار بگیرد.

[ دفعات بازدید: 187]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی