مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :در مرحله پسا داعش، محور مقاومت در نقطه قدرت قرار می گیرد
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

در مرحله پسا داعش، محور مقاومت در نقطه قدرت قرار می گیرد


1396/08/09

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "هادی محمدی" کارشناس مسائل راهبردی جهان اسلام  با حضور در غرفه خبرگزاری تقریب در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها به سؤالات این خبرگزاری در خصوص شرایط  و تحولات منطقه در مرحله پسا داعش پاسخ گفت.
 
وی اظهار داشت: تحولات منطقه در مرحله پسا داعش به سمت شفاف تر شدن تقابل دو محور و دو جبهه مشخص در منطقه، یعنی جبهه آمریکایی اسرائیلی و ارتش عرب و محور مقاومت پیش می رود.
 
محمدی افزود:این دو محور در سال گذشته تقابل نیابتی یا غیر مستقیمی باهم داشتند، ولی تدریجا وقتی کار به شرایط حساس می رسد، این تقابل و منازعه بین دو جبهه از دخالت غیر مستقیم به شکل مستقیم و شفاف تری می رسد.
 
وی تصریح کرد:نکته دیگر در شرایط  پسا داعش شرایط موازنه قدرت دو جبهه منطقه ای است که تغییر جدّی می کند، طبق ارزیابی منابع غربی، آنها در منحنی افول قدرت به سر می برند، برآورد خود ما هم این است که آنها دچار واگرایی و افول شده اند.
 
هادی محمدی افزود:یکی از شاخصه های افول قدرت آمریکا نسبت به سال های قبل، این است که در مورد همه پرسی کردستان عراق هیچ کاری نتوانست بکند و در مقابل اقدامات هوشمندانه و سریع ایران فقط غافلگیر شد؛ ترکیه هم امروز جای خود را تقریبا در ائتلاف سازی های منطقه ای، عوض کرده و در نقطه مقابل ائتلاف گذشته قرار دارد.
 
وی در مورد عربستان هم، به اصلاحات جدید در این کشور از جمله اعطای حق رانندگی به زنان اشاره کرد و گفت:اعمال این اصلاحات در عربستان،  نشان دهنده از هم گسیختگی تدبیر در عربستان  و دلیلی بر تغییر موازنه قدرت و منحنی افول قدرت ترکیبی و انفرادی محور آمریکایی و اسرائیلی است.
 
محمدی خاطر نشان کرد که در مرحله پسا داعش محور مقاومت به دلیل عملکرد هوشمندانه و تجربه اندوزی از گذشته در نقطه قدرت قرار دارد.
 
هادی محمدی افزود: در مرحله مذکور، منازعه شکل شفاف تری به خود می گیرد و آمریکایی ها ممکن است برای حفظ منافع خود دست به اقدام آشکارتری بزنند، البته خود آمریکا امکان منازعه مستقیم را ندارد و علاقه مند است در درگیرهای منطقه، شرکای خود از جمله عربستان را به طور مستقیم وارد و آنها را قربانی کند؛ حتی ممکن است اسرائیلی ها را نیز وارد این باتلاق کند.
 
وی اظهار داشت: در مرحله پسا داعش، با شرایط سردرگمی راهبردی نیز مواجه هستیم، از طرفی ابزار آمریکا استفاده از شرکای خود به طور مستقیم برای مقابله با جبهه مقابل است و از طرف دیگر اسرائیل به جای اینکه فریب اراده آمریکا را بخورد علاقه مند است، آمریکا را وارد عمل کند.
 
محمدی ادامه داد: یکی دیگر از شرایط پسا داعش این است که آمریکایی ها که در یک شرایط آشفتگی جدی به سر می برند، از هر پروژه ای برای بهبود وضعیت خود و کاهش خسارتشان استفاده خواهند کرد و و مواضع تندی که در قبال ایران، عراق و سوریه از خود نشان می دهند، ناشی از آشفتگی آنها و نداشتن ابزار کارآمد است.
 
وی در پایان تأکید کرد که مرحله پساداعش همچنین تأسیس کننده یک مرحله از نظم جدید در منطقه به دست محور مقاومت است.
 
تنظیم گفتگو: زهرا غلامی
 

[ دفعات بازدید: 179]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی