مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :حمله اسرائیل به سوریه نوعی تست توانمندی سیستم ضد موشکی این کشور بود/اقدام رژیم صهیونیستی در راستای حمایت از تروریستها
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

حمله اسرائیل به سوریه نوعی تست توانمندی سیستم ضد موشکی این کشور بود/اقدام رژیم صهیونیستی در راستای حمایت از تروریستها


1397/01/22

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "هادی محمدی" در یک جمع بندی کلی از اوضاع کنونی سوریه و از جمله حمله اسرائیل به فرودگاه نظامی تیفور گفت:حمله اسرائیل به سوریه صرفا به معادلات سیاسی منطقه مرتبط نیست، بلکه سوریه از گذشته به عنوان عضوی از جبهه پایداری، برای اسرائیل نوعی تهدید به شمار می رفته است.

وی ادامه داد:حمله اسرائیل به سوریه ناشی از روندهای پرشتاب منطقه است که به شدت به ضرر غرب و رژیم صهیونیستی است که بخشی از آن به تنش بین آمریکا و روسیه در منطقه باز می گردد؛ آمریکایی ها به شدت نگران این سطح تنش هستند و موضع گیریهای اخیر آنها نشان می دهد که آنها به دنبال درگیری مستقیم با روسیه نیستند.

هادی محمدی خاطر نشان کرد:بحران سوریه در سه سال اخیر در یک مسیر جدید قرار گرفته و برای بازیگران مخالف سوریه تبدیل به نوعی قدرت سازی شده که حتی برای شرکای رژیم صهیونیستی هم غیر قابل تحمل است.

وی در یک پیش بینی از آینده سوریه گفت:شرایط به گونه ای است که گستره اعمال حاکمیت سوریه بر این کشور به شکل عملی افزایش می یابد و جریانهای تروریستی کارکرد خود را از دست خواهند داد.

محمدی با طرح این سؤال که چرا اسرائیلی ها وارد این فضا شده اند؟ گفت: اسرائیلی ها همانطور که خروج  آمریکا از عراق را خطای اسراتژیک تلقی کردند، الان هم خروج ترامپ از سوریه را خطا می دانند، اقدامات آنان نوعی تحریک غرب برای ماندن در سوریه است؛ اسرائیل می خواهد بحران سوریه را مزمن و حمایت از تروریستها را حفظ  کند و مؤلفه های امنیتی رژیم صهیونیستی را تحت تأثیر قرار دهد.

وی اظهار داشت: حمله اسرائیل به سوریه هماهنگ شده با آمریکاست؛ چرا که اسرائیلی ها در دو ماه گذشته هیچ پروازی در سوریه نداشتند؛ وی افزود: این حمله به نوعی تست توانمندی سیستم ضد موشکی سوریه  بود؛ شاهد بودیم که این سیستم 60 درصد موشکهای اسرائیل را هدف قرار داده است، آنالیز این قدرت موشکی برای آمریکا و اسرائیل از اهمیت بالایی برخوردار است، اسرائیلی ها با این اقدام به آمریکا اعلام کردند که اگر شما اقدامی نکنید ما اقدام خواهیم کرد و میدان را برای سوریه و ایران و روسیه رها نخواهیم کرد؛ آنها همچنین به تروریستها اعلام کردند که ما هستیم و به شما کمک می کنیم.

این کارشناس مسائل راهبردی خاطر نشان کرد:موازنه قدرت در منطقه به شدت به ضرر رژیم صهیونیستی است؛ غربی ها هم قدرت یا گزینه تنش آفرینی جدی را در سوریه در اختیار ندارند و دست به اقدام خطرناکی در سطح سوریه نخواهند زد.
 
وی در بخشی از این گفتگو تصریح کرد:یکی از سیاستهای آمریکا و به خصوص ترامپ، ارائه یک چهره خشن و برخورد کننده از خود با همه طرفها و به خصوص دشمنان است، این سیاست آمریکا مختص چین، روسیه ، ایران و ...دیگر مخالفان آمریکا نیست؛ بلکه آمریکا با شرکای خود نیز این سیاست ارعاب را اعمال می کند، اما مؤلفه های مختلف در غرب آسیا نشان می دهد که آمریکا توان انتخاب گزینه جنگی جدی در منطقه را ندارد و فقط در پی باورپذیر کردن تهدید و سایه جنگ از طریق یک چهره ارعاب کننده و غیر قابل کنترل است.

هادی محمدی در بخشی از این گفتگو  اشاره کرد که سیر تحولات منطقه ای موجب شده است، جایگاه ما از نظر قدرتهای بزرگ مثل چین و روسیه افزایش پیدا کند، وی تأکید کرد که افزایش تنش بین آمریکا و روسیه فرصت خوبی برای افزایش قدرت ما در این زمینه است.

این کارشناس مسائل راهبردی در خصوص دیدار اخیر مقام معظم رهبری با فرماندهان نظامی گفت:هر کشوری سطحی از آمادگی را از نظر ابزارهای نظامی برای خود لحاظ می کند، ما در مراحل پایانی بحران سوریه باید محاسبه کنیم که کشورهای حامی ترویسم ممکن است، دست به یک اقدام جدی بزنند، خود این آمادگی نوعی بازدارندگی در محاسبات حریف به وجود می آورد، دیدار مقام معظم رهبری هم نوعی پیام بازدارنده با طرف مقابل است.

وی تأکید کرد که ما باید جایگاه مقتدارنه خود در منطقه را بفهمیم و مطالبه از آمریکا را در دستور کار قرار دهیم، با توجه به تحولات منطقه ما در شرایط برتر منطقه ای به سر می بریم و به جای احساس خوف باید مطالبه کاری از غرب را در دستور کار قرار دهیم و به آمریکا تفهیم کنیم که با توجه به موقعیتهای جدید، آنها با هزینه های راهبردی در سطح منطقه مواجه خواهند شد.
 
 تنظیم گفتگو:زهرا غلامی

[ دفعات بازدید: 69]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی