مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :سیاست مؤکد مقام معظم رهبری وحدت بین شیعه و سنی است/ نخبگان اهل سنت ایران، اکنون در عالی ترین سطوح اداره کشور هستند
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

سیاست مؤکد مقام معظم رهبری وحدت بین شیعه و سنی است/ نخبگان اهل سنت ایران، اکنون در عالی ترین سطوح اداره کشور هستند


1397/02/19

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام و المسلمین "علی یونسی" دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، امروز سه شنبه (18 اردیبهشت) در دیدار جمعی از علمای اهل سنت هندوستان که به تهران سفر کرده اند، خاطرنشان کرد: ایران و هندوستان که از یک سرچشمه نشأت گرفته اند و دارای مشترکات فراوان دینی، مذهبی، فرهنگی و تاریخی هستند، سرنوشت واحدی پیدا کرده اند و امروز این دو کشور به شدت به هم نیاز دارند.
 
وی افزود: پس از اینکه دین اسلام وارد هندوستان شد، مسلمانان این کشور برای اسلام عزت آفریدند و علمای مسلمان این کشور در جهان اسلام بیشترین خدمت را به این دین مبین انجام داده اند.
 
حجت الاسلام یونسی کشور هند را بهشت گردشگری توصیف کرد و گفت: این بهشت گردشگری آثار تمدن اسلامی بسیاری دارد که بسیار زیبا و خیره کننده است و با آثار فارسی و ایرانی عجین شده است به گونه ای که مایه افتخار هر مسلمان و هر فرد هندی و ایرانی است.
 
وی افزود: خوشبختانه دو کشور ایران وهند امروز بهترین رابطه را هم در داخل و هم در سطح بین المللی دارا هستند و علمای مسلمان باید از این فرصت استفاده کنند تا این رابطه را گسترش داده و تعمیق بخشند.
 
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت اکثریت و اقلیت مذهبی در ایران خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران، 40 سال پیش حادثه عظیم انقلاب اسلامی رخ داد که همه اقوام و مذاهب ایران از مسلمان و غیر مسلمان در آن مشارکت کردند. این انقلاب خاص شیعه یا اهل سنت نبود بلکه یک انقلاب اسلامی بود که همه با افتخار در آن شرکت داشته و تا کنون نیز همه اقلیت های مذهبی و دینی در مراسم بزرگداشت این انقلاب شرکت دارند.
 
وی ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب، اهل سنت و اقلیت های دینی ایران شدیدا مورد تحقیر و بی اعتنایی قرار داشتند به گونه ای که عملا در معرض فراموشی بودند اما پس از انقلاب اسلامی با رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، اهل سنت و سایر اقلیت های دینی از اعتبار ویژه ای برخوردار شدند.
 
حجت الاسلام یونسی درباره وضعیت آموزشی استان سیستان و بلوچستان که یکی از استان های سنی نشین جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب حتی نیم درصد بلوچ های این استان باسواد نبودند اما اکنون در این استان بیش از 100 هزار دانشجوی بومی داریم و حدود 50 هزار دانشجوی دختر وجود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه در گذشته مدیران و مسؤولان سیستان و بلوچستان از نقاط دیگر کشور انتخاب می شدند، اظهار داشت: اکنون همه افراد متخصص این استان به کار گرفته شده اند و نخبگان و بزرگان اهل سنت، در حال حاضر در عالی ترین سطوح اداره کشور فعالیت می کنند. این بدان معنا است که ما وحدت شیعه و سنی را در عمل نشان داده ایم.
 
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان اینکه علمای اهل سنت ایران در انتخاب بالاترین مقام این کشور یعنی رهبری مشارکت دارند، افزود: در مجلس شورای اسلامی نیز 22 کرسی متعلق به اهل سنت است که اختیارات آنها با اختیارات سایر نمایندگان مجلس هیچ تفاوتی ندارد.
 
وی تعداد مساجد اهل سنت کشور را 16 هزار مسجد عنوان کرد و گفت: ما اکنون در کشورمان چندین هزار قاضی اهل سنت نیز داریم و در شهر تهران نیز علمای اهل سنت سمت های مهمی را بر عهده دارند. تصمیم دولت دکتر روحانی نیز آن است که سیاست های تقریبی رهبر معظم انقلاب را در دولت اجرایی کند.
 
یونسی با اشاره به سیاست مورد تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر تقریب میان شیعه و سنی چه در داخل کشور و چه در منطقه، بیان داشت که در ایران هر فردی چه شیعه و چه سنی، اگر به مقدسات اهل سنت اهانت کند، با او برخورد قضایی خواهد شد.
 
وی تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با الهام از فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی مصمم است که با تعصبات افراطی گری و خشونت طلبی مبارزه کند و امیدواریم که کشور ایران به عنوان یک الگوی نمونه و عالی برای همه کشورهای مسلمان مطرح شود.
 
حجت الاسلام یونسی در پایان خطاب به علمای هندی گفت: شما علما نباید اجازه دهید که افراد افراطی و خشونت طلب بین شما تفرقه ایجاد کنند. شما با اخلاق اسلامی و رفتار پیغمبرانه خود می توانید الگو برای اکثریت غیرمسلمان هندوستان باشید تا آنها نیز به شما تمایل پیدا کنند.
 
تهیه و تنظیم خبر: فرشته صدیقی
 

[ دفعات بازدید: 43]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی