مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :مردم ایران و هند رابطه تاریخی، فرهنگی و زبانی قوی با هم دارند/عشق ملت ایران به اسلام و قرآن و رهبری، سبب پیروزیهای این کشور است
صفحه اصلی » رئيس شوراى عالى مجمع تقریب 

مردم ایران و هند رابطه تاریخی، فرهنگی و زبانی قوی با هم دارند/عشق ملت ایران به اسلام و قرآن و رهبری، سبب پیروزیهای این کشور است


1397/02/19

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، آیت الله تسخیری در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و تبریک سه ماه مقدس رجب، شعبان و رمضان، فضیلتهای این سه ماه مبارک را برشمرد.

وی در ادامه گفت: مردم ایران و هند رابطه تاریخی، فرهنگی، زبانی و اجتماعی قوی با یکدیگر دارند که امیدواریم این روابط روز به روز قوی تر شود.

آیت الله تسخیری افزود: امیدوارم سفر شما در ایران پربرکت باشد و ملاقاتهای خوبی  با طبقات مختلف جامعه ایران از جمله علما، طلاب علوم دینی و مسؤولین سیاسی داشته باشید و از نزدیک شاهد عشق ملت ایران به اسلام و قرآن و معنویات باشید.

وی ادامه داد: همین عشق، سبب پیروزی انقلاب اسلامی علیه رژیم 2500 ساله شاهنشاهی شد و محبت و عشق مردم به امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه ای بود که موجب تحقق  اهداف انقلاب اسلامی شد و امیدواریم روز به روز این پیوند بین مردم و رهبری بیشتر و باعث پیروزی ما بر همه شیاطین جهان شود.

آیت الله تسخیری در ادامه به ذکر تاریخچه ای از مجمع تقریب مذاهب اسلامی و اهداف این مجمع پرداخت و گفت:وظیفه مجمع تقریب این است که بین مذاهب مختلف اسلامی و تفکرات آن وحدت ایجاد کند و تألیف قلوب بین مسلمانان را گسترش دهد.

وی خاطر نشان کرد: ما در نقاط مختلف دنیا نمایندگانی داریم که اهداف تقریب و وحدت بین مذاهب را دنبال می کنند و از طریق فعالیتهای فکری و فرهنگی  از جمله کتاب  و مجلات معاونت فرهنگی مجمع و برگزاری نشستها و جلسات مختلف، در تبیین احکام مشترک بین مذاهب،  روایات مشترک بین آنها و کم رنگ کردن اختلافات ناچیز تلاش می کنند.

رئیس شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: پیروان مذاهب در 90 درصد احکام با یکدیگر اتفاق نظر دارند و مشترک هستند، همه به قرآن و سنت معتقد هستند و  در اصول اختلافی با هم ندارند، فقط اختلافات ناچیزی در فروع وجود دارد، وگرنه همه ما عاشق اسلام هستیم؛ ما در کنفرانسهای بین المللی که در ایران و دیگر کشورها برگزار می کنیم، پیوسته بر این امر تأکید می کنیم.

وی در ادامه به فعالیتهای دانشگاه مذاهب اسلامی و اقدامات این دانشگاه در زمینه وحدت و تقریب بین مذاهب اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد، اثرات تقریبی این دانشگاه و فعالیتهای علمای مذاهب اسلامی در میدان اسلام ماندگار شود.

در ادامه این دیدار، هیأت هندی سؤالات و پیشنهادات خود را مطرح و تأکید کردند، شک و دودلی که قبل از سفر به ایران در مورد شریعت و عقیده شیعه داشته اند، از بین رفته است و آنها دریافته اند که ایران واقعا خواهان اتحاد بین مسلمانان است.

علمای هندی اعلام کردند که پس از بازگشت به کشورشان،  فعالیتهای تقریبی خود را آغاز خواهند کرد و در پی گسترش ارتباط و تعاملات فرهنگی از جمله تبادل دانشجو با ایران هستند.

آنها پیشنهاد کردند، هیأتهای تقریبی از ایران با مراکز بزرگ علمی هندوستان در رفت و آمد بوده و  ارتباط برقرار کنند، مجلات و کتابهای تقریبی خود را در اختیار این مراکز قرار دهند و با هم تبادل فکری و علمی و فرهنگی داشته باشند.

تهیه و تنظیم خبر:زهرا غلامی

[ دفعات بازدید: 45]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی