مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :​اولین نشست اتحادیه جهانی خیرین مسلمان برگزار شد
صفحه اصلی » مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی 

​اولین نشست اتحادیه جهانی خیرین مسلمان برگزار شد


1397/02/26

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، دکتر "محمد ناظمی اردکانی" معاون اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در اولین نشست اتحادیه جهانی خیرین مسلمان، با اشاره به مسائل منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرد: این روزها، روزهای بسیار سختی برای مردم فلسطین است و از طرفی پیروزی حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم در انتخابات عراق نیز اخبار خوبی را شاهد باشیم.

وی به تاریخچه و ساختار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پرداخت و گفت: مجمع تقریب در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی ایران تأسیس شد و تا کنون بزرگانی چون مرحوم آیت الله واعظ زاده خراسانی، آیت الله تسخیری و آیت الله اراکی آن را هدایت کرده و می کنند.

ناظمی اردکانی افزود: در رأس مجمع تقریب یک مجمع عمومی قرار دارد که شامل 200 عضو از شخصیت های بزرگ اسلامی است و این اعضا حرکت های مجمع تقریب را اعتبار می بخشند. همچنین سیاست های مجمع تقریب در شورای عالی آن رقم می خورد که شامل حدود 60 نفر از شخصیت های ایرانی و بین المللی است.

وی افزود: حرکت های مجمع تقریب در کنفرانس های وحدت که هرساله در هفته وحدت برگزار می شود، متبلور است و در این کنفرانس ها تا کنون حدود 700 شخصیت اسلامی از سراسر جهان حضور پیدا کرده اند تا گفتمان وحدت را رقم بزنند. و الحمدلله تا کنون توفیقات بسیاری در بر داشته است.

معاون اجتماعی مجمع تقریب به تغییر در رویکردهای این مجمع پس از تصدی آیت الله اراکی به عنوان دبیرکل آن اشاره کرد و گفت: از زمانی که آیت الله اراکی به دبیرکلی این مجمع منصوب شده اند، به دنبال این بوده اند که تحولی در این حرکت ایجاد کنند و گفتمان وحدت را به رفتار اجتماعی تبدیل کنند. به همین جهت بر اساس چند تجربه موفق گذشته از جمله اتحادیه جهانی علمای مقاومت و اتحادیه جهانی بانوان مسلمان، تصمیم بر این شد که اتحادیه های مختلف اقشاری شکل گیرد، و تا کنون نیز حدود 8 اتحادیه از جمله اتحادیه اندیشمندان، نویسندگان، حقوقدانان، ایثارگران، کانون فرزندان شاهد و ... تأسیس شده است.

وی درباره تأسیس اتحادیه جهانی خیرین مسلمان نیز خاطرنشان کرد: یکی از اتحادیه هایی که تأسیس آن ضروری به نظر می رسید، اتحادیه جهانی خیرین مسلمان بود که با تشکیل هیأت مؤسس و تصویب اساسنامه آن در مجمع تقریب، فعالیت خود را آغاز کرده است.

ناظمی اردکانی در پایان تأکید کرد: برای اینکه این اتحادیه بتواند به صورت جهانی فعالیت داشته باشد لازمه آن این است که شخصیت های جهانی در این اتحادیه حضور داشته باشند و همچنین از ظرفیت مؤسسات آموزشی و فرهنگی استفاده شود.

در ادامه این نشست، خیرین حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند. از جمله مسائلی که در این جلسه مطرح شد، بحث شبکه سازی میان خیرین کشورهای مسلمان بود که اگر بتوانیم خیرین مسلمان جهان را به صورت شبکه به هم ارتباط دهیم و از ظرفیت های آنها استفاده کنیم بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی ما حل خواهد شد.

دکتر مجتبی رحماندوست، مدیرعامل مجمع خیرین کشور نیز در سخنان کوتاهی، اتحادیه جهانی خیرین مسلمان را تجلی شخصیت رسول مکرم اسلام(ص) که رحمة للعالمین بودند، عنوان کرد و گفت: امیدواریم این حرکت بتواند موجب تقویت اندیشه و فرهنگ اسلامی در سراسر جهان باشد.

تهیه و تنظیم گزارش: فرشته صدیقی

[ دفعات بازدید: 67]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی