مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :«منشور وحدت اسلامی» تهیه شود/نقش انگلیس در فرقه سازی
صفحه اصلی » جهان اسلام 

«منشور وحدت اسلامی» تهیه شود/نقش انگلیس در فرقه سازی


1397/05/01

حجت الاسلام محمدتقی رهبر عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تقریب با اشاره به اهمیت موضوع تقریب مذاهب و منظومه فکری رهبر انقلاب در باب وحدت اسلامی اظهار داشت: تقریب بین مذاهب اسلامی و وحدت امت اسلام الهام قرآنی و فرمان خداوند است.
رهبر با بیان اینکه سود اختلاف بین امت اسلامی به نفع دشمن است، به پیشینه تاریخی این موضوع اشاره کرد و افزود: در زمان مرحوم آیت الله بروجردی تقریب مذاهب اسلامی مطرح بود و ریشه تاریخی آن در دوره جدید به آن زمان بازمی گردد.
عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: مرحوم بروجردی، آیت الله  قمی را به مصر اعزام کردند تا آنجا با «محمد عبده» دیدار و درباره تقریب مذاهب اسلامی بحث کنند. 
وی با تاکید بر اینکه کلید تقریب مذاهب اسلامی  از زمان آیت الله بروجردی زده شد، تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی نیز مرحوم حضرت امام و مقام معظم رهبری این موضوع را پیگیری کرده اند. 
رهبر در همین زمینه به تشکیل سازمان تقریب و ساماندهی در این زمینه پرداخت و گفت: در حال حاضر آیت الله اراکی مسئولیت تقریب مذاهب اسلامی رابرعهده دارند هرچند ا نباید به یک نشست و اجلاسیه بسنده کنیم و باید در این زمینه از طریق کتاب و نوشتار مباحث و اعتقاد خود را گسترش دهیم.
عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه در بحث وحدت اسلامی مبنای ما توحید و نبوت است به وجود برخی اختلافات اشاره کرد و ادامه داد: بهائیت و وهابیت و برخی فرق در هند ساخته و پرداخته انگلیسی هاست و آنها علیه وحدت مسلمانان بسیار توطئه و اختلاف کرده اند. 
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی باید دیدگاه خود را به دنیا معرفی کند، تصریح کرد: خود اهل سنت نیز اختلافاتی دارند و مشتمل بر 4 شاخه هستند لذا شیعه نیز در کنار سایر مذاهب عقاید خود را دارد. 
رهبر اظهار داشت:  اگر لازم باشد ما با دانشمندان به مباحثه منطقی نیز می نشینیم اما پیش از آن باید «منشور وحدت اسلامی» تهیه شود تا بدانیم مبانی وحدت و موارد اختلاف کدام است.
عضو ارشد جامعه روحانیت مبارزدر همین زمینه یادآور شد: ما باید در این حوزه به بررسی تاریخی و میدانی بپردازیم و اصول و استراتژی خود را تدوین کنیم.

[ دفعات بازدید: 30]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی