مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى :دکتر زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس در دیدار با ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی: باید حمایت های لازم نیز از چنین دانشگاهی صورت گیرد تا بتواند در زمینه ترویج تفکر تقریبی موفق باشد
صفحه اصلی » دانشگاه مذاهب اسلامی 

دکتر زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس در دیدار با ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی: باید حمایت های لازم نیز از چنین دانشگاهی صورت گیرد تا بتواند در زمینه ترویج تفکر تقریبی موفق باشد


1397/06/13

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در دیدار دکتر محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:

تمرین و آموزش عملی همزیستی مسالمت آمیز پیروان مذاهب مختلف؛ مهمترین ویژگی دانشگاه مذاهب اسلامی

دکتر محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با دکتر مختاری ریاست محترم و معاونین دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار دکتر مختاری ریاست محترم دانشگاه ضمن خوش آمد گویی به معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی و فلسفه وجودی آن و نیز شرحی از فعالیت های صورت گرفته در دوره مدیریت جدید دانشگاه، اقدامات و فعالیت های انجام شده پرداخت.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که از اختصاصات برجسته این دانشگاه تدریس دروس و فقه ویژه اهل سنت  از سوی اساتید برجسته اهل تسنن می باشد و دانشجویان مذاهب محتلف بر مبنای منابع فقهی خود آزادانه تحصیل میکنند.

دکتر مختاری: تمرین و آموزش عملی همزیستی مسالمت آمیز پیروان مذاهب مختلف؛ مهمترین ویژگی دانشگاه مذاهب اسلامی

وی ویژگی دیگر دانشگاه مذاهب اسلامی را حضور دانشجویان شیعه و سنی داخل و خارج کشور در کنار یکدیگر و عملی شدن همزیستی مسالمت آمیز عنوان کرد و گفت: در این دانشگاه دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی در کنارهم زندگی می کنند و نوعی آموزش و تمرین همزیستی عملی برای آنها می باشد و دانشجویان شناخت عمیق تر و بهتری از یکدیگر پیدا می کنند.

دکتر مختاری از جمله فعالیت های دیگر این دانشگاه را تربیت نیروهای پژوهشگر تقریبی توصیف کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه به فعالیت های این دانشگاه در عرصه داخلی و بین المللی نیز اشاره کرد و افزود: هم اکنون این دانشگاه در سه واحد استانی در سنندج، زاهدان و بندرعباس فعالیت دارد و واحدهای جدیدی نیز دراستان های بوشهر،گلستان، ارومیه و کرمانشاه در دست تاسیس دارد.

لزوم و ضرورت حمایت همه جانبه مسئوولان از چنین دانشگاهی با اهداف، ماموریت ها و اهداف والا

ایشان همچنین از تاسیس واحدی مشابه دانشگاه مذاهب در کشور سوریه به درخواست رئیس جمهور این کشور در سفر اخیرشان همراه با آیت الله اراکی و کشورهای دیگر همچون عراق و... خبر داد و گفت: در این دیدار آقای بشار اسد  بر ضرورت وجود چنین دانشگاهی در کشور سوریه تاکید کرده و آن را یکی از نیازهای کشورش در دوران پساداعش و مقابله با جریان ها و تفکرات افرطی و تکفیری عنوان کرد.

دکتر مختاری کمک به برقراری امنیت با ایجاد و تعمیق تفکر تقریب و وحدت در میان اقوام و مذاهب اسلامی را از دیگر دستاوردهای دانشگاه مذاهب اسلامی برشمرد که همین امر از وجوه امتیاز دانشگاه مذاهب نسبت به برخی مراکز مشابه می باشد و اقدامات و اهداف این دانشگاه ناظر بر داخل و خارج از کشور نیز می باشد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این دیدار بر لزوم و ضرورت حمایت همه جانبه مسئوولان از چنین دانشگاهی با اهداف، ماموریت ها و اهداف والای این دانشگاه تاکید کرد و گفت: از آنجا که دانشگاه مذاهب دانشگاهی حاکمیتی است ضرورت توجه آن بیش از سایر دانشگاه ها باید باشد.

 

دکتر زاهدی: باید حمایت های لازم نیز از چنین دانشگاهی صورت گیرد تا بتواند در زمینه ترویج تفکر تقریبی موفق باشد

در ادامه این دیدار دکتر زاهدی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز پس از استماع گزارش مسئوولان دانشگاه از فعالیت های انجام شده تشکر وقدردانی کرد و بر کمک به این دانشگاه و حمایت همه جانبه از آن تاکید کرد تا بتواند بیش از پیش منشاء اثر باشد .

وی بر تمرکز دانشگاه در جذب و پذیرش دانشجو در دانشگاه مذاهب اسلامی بر حضور دانشجویان مذاهب مختلف اسلامی داخل و به ویژه خارج از کشور تاکید کرد و گفت: البته در این خصوص باید حمایت های لازم نیز از چنین دانشگاهی صورت گیرد تا بتواند در زمینه ترویج تفکر تقریبی موفق باشد.

دکتر زاهدی همچنین توسعه و گسترش فعالیت های مجازی و ایجاد آموزش های مجازی و کوتاه مدت و تدریس دروس به زبان عربی و انگلیسی و همچنین ایجاد رشته های جدید با توجه به نیاز جامعه را  بسیار ضروری دانست و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و حمایت از دانشگاه مذاهب اسلامی به ویژه با استفاده از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

معاون آموزشی دانشگاه: قابلیت دانشگاه مذاهب اسلامی برای تبدیل شدن به مرکزی جهت تدوین و بررسی علوم انسانی- اسلامی

در ادامه این دیدار دکتر صابری معاون آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با اشاره به این که نوع نگرش ریاست دانشگاه، جامع دانشگاه و حوزه می باشد و این امتیاز و فرصتی بی بدیل برای رشد دانشگاه می باشد که از دیدگاه ها و نظرات ایشان بهره مند شده است.

وی با ارائه گزارشی از تاریخچه دانشگاه مذاهب اسلامی و فعالیت های شعب دانشگاه در استانها، افزود: اکنون 50درصد از جمعیت دانشجویان دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند و 5 درصد از کل دانشجویان نیز از خارج ایران می باشند که بر حسب مصوبات به سمت افزایش این میزان به 50درصد از کل دانشجویان هستیم و اقداماتی در این راستا در حال انجام می باشد.

معاون آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: حضور سه گروه آموزشی؛ فقه شافعی، امامیه و حنفی از دیگر وجوه امتیاز این دانشگاه می باشد و تاسیس رشته های جدید را نیز در دستور کار داریم.

دکتر صابری به قابلیت دانشگاه مذاهب اسلامی برای تبدیل شدن به مرکزی جهت تدوین و بررسی علوم انسانی- اسلامی تاکید کرد و بیان داشت: در همین راستا دانشگاه اقدام به اخذ مجوز برای رشته هایی همچون اقتصاد اسلامی، هنر اسلامی، مدیریت اسلامی  و ...  و جذب هیأت علمی در این رشته ها اقدام نموده است.

حرکت به سمت استقرار آموزش مجازی در دانشگاه بویژه برای اهل سنت خارج از کشور از دیگر برنامه های مهم در عرصه آموزشی دانشگاه مذاهب اسلامی است که از سوی دکتر صابری مطرح شد.

وی همچنین به برگزاری دومین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب اهل سنت و شیعه برای تحصیل در دانشگاه مذاهب اسلامی نیز اشاره کرد و گفت:  سال گذشته این آزمون با استقبال طلاب برگزار گردید که 90درصد از آنها  از حوزه علمیه و مدارس علوم دینی هل سنت بودند.

[ دفعات بازدید: 31]

نظرات کاربران
نام
پست الکترونیک
متن
کد امنیتی